آشنایی باانواع دامن


لاچین زمانی 1402-01-29 12 دقیقه مطالعه
آشنایی باانواع دامن

 

انواع دامن

تاریخچه دامن

می‌توان گفت تاریخچه‌ی دامن به زمان انسان‌های اولیه برمی‌گردد. در آن زمان از پوست حیوانات به عنوان پوشش پایین‌تنه استفاده می‌شد که ظاهری شبیه دامن داشت.

مردان مصر باستان لباسی مشابه آن داشتند که پارچه‌ی مستطیل شکلی بود و جلوی لباس بسته می‌شد. در قرون وسطی، مردان و زنان به طور یکسان، دامن را ترجیح می‌دادند چون برای مردان، آزادی حرکت در حین کار یا ساخت و ساز یا کشاورزی یا جنگ را می‌داد، اما در قرون وسطی، پیشرفت‌هایی که در زمینه بافندگی و خیاطی صورت گرفت، باعث تولید جوراب، جوراب شلواری و شلوار مردانه شد.

آن‌ها شروع به پوشیدن تونیک و جوراب‌بافی کردند. یکی از عواملی که این سبک لباس پوشیدن را در بین مردان تشویق کرد، نیاز به اسب سواری و  داشتن لباس هایی بود که هنگام کار در فضای باز، از آن‌ها در برابر سرما محافظت کند. به‌هر حال، پوشیدن دامن توسط مردان متوقف شد و به جز اسکاتلندی‌ها بقیه کت و شلوار می‌پوشیدند.

در اواخر قرن نوزدهم است که زنان شروع به پوشیدن دامن کردند. زنان دامن‌های خود را که از پارچه‌های گران بود به نشانه حیا و وقار می‌پوشیدند. در آن زمان یک مدل بزرگ و بسیار تزیین شده، از پارچه انحصاری و گران قیمت نشان دهنده ثروت پوشنده بود.

در اواخر دوره ویکتوریا، زنان شروع به داشتن سبک زندگی فعال‌تری با انجام سوارکاری، دوچرخه سواری و پیاده‌روی کردند. کت‌ها و دامن‌های مجزا باعث می‌شود که لباس‌ها کمتر محدود شوند و آزادی حرکت بیشتری داشته باشند. پس دامن ساده‌تر و اندامی‌تر شد. در طول قرن بیستم، اگرچه دامن‌ها در سبک‌ها و طول‌های مختلف بسیار رشد کردند، شلوارها به جای آن‌ها مورد علاقه بودند زیرا گرم‌تر و راحت‌تر بودند.

دهه 1910 شاهد محبوبیت هوپر بود. محبوبیت دامن‌های هوپلر با شروع جنگ جهانی کاهش یافت، زیرا حرکت محدود با فضای زمان جنگ مناسب نبود. در طول دهه 1920، مدل‌های کوتاه محبوب بودند.

دهه 1960 شاهد ظاهری کاملاً جدید در دامن‌ها بود که مری کوانت خط پاچه را بالا برد و مدل مینی را معرفی کرد. در دهه 1990، مد بسیار تغییر کرده بود. شلوار جین تقریباً به یک عنصر اصلی در کمد لباس زنان تبدیل شد. کت‌ها و شلوارها جزء اصلی کمد لباس‌های اداری تک جنسیتی برای مردان و زنان بود. با محبوبیت تأثیرات خرده فرهنگ در بین جوانان، علاقه به لباس‌های خیابانی افزایش یافت. در این روند، اهمیت دامن‌ها در مقایسه با دهه‌های گذشته تقریباً محو شد.

امروزه دامن‌ با هر قد و مدلی، چه مینی، چه میدی یا ماکسی، در صحنه مد با محبوبیت یکسانی وجود دارد. قد و استایل در واقع یک انتخاب شخصی است. برای خرید انواع دامن می‌توانید به سایت طوبی‌مد بخش دامن مراجعه کنید.

انواع دامن

 A-Line

A-line دقیقاً همان چیزی است که به نظر می‌رسد. مدلی که به شکل حرف “A” است. این نوع که در قسمت کمر قرار می‌گیرد، در قسمت پایین گشاد می‌شود و معمولاً درست بالای زانو یا زانو میخورد.

دامن A-Line

مدل A-Line

نامتقارن

اگر به دنبال یک پیچ و تاب سرگرم کننده در دامن هستید، نامتقارن را در نظر بگیرید که دارای خطوط لبه با طول‌های مختلف است. ممکن است به صورت شیب‌دار با یک طرف پایین‌تر از طرف دیگر بریده شود.

دامن نامتقارن

مدل نامتقارن

حباب‌دار

احساس جسارت می کنید؟ نوع حباب‌دار از دهه 1950 به‌خاطر حالت پف‌کرده‌اش و به لطف پارچه‌ای که زیر لبه آن قرار می‌گیرد جلب توجه می‌کرد و محبوب بوده است. این به یکی از ویژگی‌های محبوب لباس‌های مجلسی تبدیل شده است، اما دامن‌های حباب‌دار غیر رسمی نیز وجود دارند که برای یک گردش روزمره مناسب هستند.

دامن حباب‌دار

مدل حباب‌دار

دایره‌ای

به عنوان دامن اسکیت باز برای مدل‌های کوتاه و تاب‌دار که از جلوی زانو می‌افتد نیز شناخته می‌شود. مدل دایره‌ای دارای یک سجاف است که یک دایره کامل ایجاد می‌کند. به لطف خط کمری متناسب و شبح گشاد، این سبک حرکت را آسان می‌کند و اغلب برای تنیس استفاده می‌شود.

دامن دایره‌ای

مدل دایره‌ای

روپوش

این نوع، درست زیر کمر را کامل می‌کند و ظاهری حجیم در جلو ایجاد می‌کند.

دامن روپوش

مدل روپوش

پرده

یک دامن پرده دارای جمع شدگی در یک طرف برای ایجاد ظاهری سرگرم کننده است.

دامن پرده

مدل پرده

کمر بلند

این نوع بلند قد، دور کمر طبیعی شما قرار می‌گیرد و آن قسمت از بدن شما را برجسته می‌کند. این یک سبک کلاسیک است که در هر نوعی یافت می‌شود.

دامن کمر بلند

مدل کمر بلند

ماکسی

ماکسی بلند با سجاف است که به مچ پا یا پایین‌تر می‌رسد.

دامن ماکسی

مدل ماکسی

پری دریایی

این نوع یک دم بلند و گشاد مانند دم پری دریایی را به نمایش می‌گذارد.

دامن پری دریایی

مدل پری دریایی

مینی (کوتاه)

به لطف طراح Mary Quant، نوع کوتاه یکی از استایل‌های تعیین کننده دهه 1960 بود. انواع مختلفی از مینی وجود دارد، از جمله کوتاه با کمر بلند و مینی کوچک که در قسمت وسط ران یا بالاتر قرار می‌گیرند.

دامن مینی (کوتاه)

مدل مینی (کوتاه)

مدادی

مدادی با یک برش مستقیم که تا زانوها باریک می‌شود، به دلیل سبک حرفه‌ای خود شناخته شده است و به دلیل ظاهر پیچیده‌اش در محیط‌های تجاری مورد استقبال بسیاری از خانم‌ها قرار گرفته است.

دامن مدادی

مدل مدادی

پلیسه‌دار

انواع مختلفی از مدل‌های چین‌دار وجود دارد؛ از جمله مدل‌هایی با چین‌های پهن و چین‌های باریک. دامن‌های پلیسه‌دار قدهای مختلفی نیز دارند.

دامن پلیسه‌دار

مدل پلیسه‌دار

پلکانی

برای داشتن ظاهری بامزه، مدل پلکانی گزینه بسیار خوبی است. در این نوع، طبقات پارچه‌ای ژولیده و جمع‌شده به لبه آن متصل می‌شود. نتیجه یک ظاهر روزمره و روان است.

دامن پلکانی

مدل پلکانی

شیپوری

مدل شیپوری که از کمر تا بالای سجاف نصب شده است، در پایین گشاد می‌شود و سایه چشم‌گیری ایجاد می‌کند.

دامن شیپوری

مدل شیپوری

لاله

به لطف پانل‌های روی هم افتاده و لبه‌های نامنظم، این نوع در وسط پهن‌تر از سجاف یا کمر است. ظاهر حاصل شبیه به شکل یک لاله وارونه است.

دامن لاله

مدل لاله

پیچیده شده

این مدل یک‌ تکه که دور بدن می‌پیچد و با بند یا دکمه بسته می‌شود و مجلل و شیک به نظر می‌رسد.

دامن پیچیده شده

مدل پیچیده شده

یوغ‌دار

این مدل که به عنوان هیپ هوگر نیز شناخته می‌شود، از دو پنل تشکیل شده است: یک یوغ که قسمت بالا قرار می‌گیرد و دامن زیر. خود یوغ می‌تواند یک شکل نامتقارن، مستقیم یا مثلثی باشد.

دامن یوغ‌دار

مدل یوغ‌دار

 

برچسب‌ها :

3 thoughts on “آشنایی باانواع دامن”

  1. مبینا خادم حسین

    دامن شیپوری در پایین گشاد می‌شود ولی دامن لاله مانند گل لاله وارونه است و در پایین گشاد نمی‌شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*